Fastenal דיווחה ביום רביעי בבוקר, 14 באוקטובר, על תוצאות הרבעון השלישי. המכירות: 2,463.3 מיליון דולר, עלייה של 15.5%, והרווח התפעולי עלה ב-20.2% ל-530.8 מיליון. הרווח הנקי היה 401.6 מיליון דולר, 0.35 דולר למניה - עלייה של 19.7% ושל 19.8%.
ייתכנו טעויות או אי-דיוקים. מצאתם משהו שנראה שגוי? כתבו לי ואתקן.
מה דווח
| רבעון שלישי 2026 | רבעון שלישי 2025 | שינוי | |
|---|---|---|---|
| מכירות נטו | 2,463.3 | 2,133.3 | 15.5%+ |
| מכירות ליום עסקים | 38.5 | 33.3 | 15.5%+ |
| רווח גולמי | 1,104.7 | 965.8 | 14.4%+ |
| שיעור רווח גולמי | 44.8% | 45.3% | 0.42- נק' |
| הוצאות מכירה, הנהלה וכלליות (SG&A) | 573.9 | 524.3 | 9.4%+ |
| רווח תפעולי | 530.8 | 441.5 | 20.2%+ |
| שיעור רווח תפעולי | 21.5% | 20.7% | 0.85+ נק' |
| רווח לפני מס | 531.2 | 440.6 | 20.6%+ |
| רווח נקי | 401.6 | 335.5 | 19.7%+ |
| רווח מדולל למניה (דולר) | 0.35 | 0.29 | 19.8%+ |
| תזרים מפעילות שוטפת | 421.6 | 386.9 | 9.0%+ |
במיליוני דולרים, למעט רווח למניה ושיעורים. בכל אחד משני הרבעונים היו 64 ימי עסקים. שינויי השיעורים מחושבים מהסכומים בטבלה ללא עיגול השיעורים עצמם; החברה מדווחת על שיפור של 90 נקודות בסיס ברווח התפעולי. מקור: הודעת התוצאות של החברה, 14 באוקטובר 2026.
הרווח למניה הוא לפי GAAP, והחברה אינה מדווחת רווח מתואם. בתשעת החודשים הראשונים של השנה המכירות עלו ב-14.2% ל-7,051.9 מיליון דולר, והרווח הנקי ב-16.6% ל-1,124.2 מיליון דולר, 0.98 דולר למניה מול 0.84.
המכירות: מחירים, שווקי קצה ולקוחות גדולים
המכירות ליום עסקים עלו ב-15.5% ל-38.5 מיליון דולר, מול 33.3 מיליון לפני שנה. המחירים תרמו כ-240 נקודות בסיס לצמיחה (לפני שנה: 240 עד 270), והמטבע גרע כ-10. הדוח אינו מציג נתון צמיחה אורגנית או תפעולית, ולכן את יתר הצמיחה אי אפשר לפרק מתוכו.
הצמיחה הייתה רחבה, אבל לא שווה. הייצור הכבד, שהוא 44.6% מהמכירות, צמח ב-20.2% במכירות ליום. יתר הייצור צמח ב-13.2%, הבנייה הלא-למגורים ב-12.0% וכלל שווקי הקצה האחרים ב-12.4%. לפי סוג הלקוח, לקוחות החוזה (76.5% מהמכירות) צמחו ב-18.8%, ולקוחות ללא חוזה ב-7.8%. לפי סוג המוצר, החומרים הישירים צמחו ב-18.6% והעקיפים ב-14.3%.
הלקוחות הגדולים בלטו במיוחד. מספר האתרים שרוכשים בלפחות 50 אלף דולר בחודש עלה ל-3,288, מול 2,771 לפני שנה (עלייה של 18.7%), והמכירות מהם קפצו מ-1,141.9 ל-1,456.6 מיליון דולר - עלייה של 27.6%. המכירות דרך ה-Digital Footprint של החברה עלו ב-16.1% ל-1,536.5 מיליון דולר.
שיעורי הרווח: הגולמי ירד, התפעולי עלה
הרווח הגולמי עלה ב-14.4% ל-1,104.7 מיליון דולר, פחות מקצב המכירות, ושיעורו ירד ל-44.8% מ-45.3% לפני שנה (ברבעון השני היה 44.6%). בדוח מצוין ששיעור הרווח הגולמי נהנה מחיסכון ברכש ישיר מספקים, מהנחות ספקים ומהחזרי מכסים, וכי כ-20 נקודות בסיס מכך הן עיתוי נוח - כ-5 מיליון דולר. הדוח אינו מסמן הפרשות, חיובים משפטיים, ארגון מחדש או סעיפי מס חריגים.
ההוצאות עלו ב-9.4% ל-573.9 מיליון דולר, ושיעורן מהמכירות ירד ל-23.3% מ-24.6%. כל השיפור בשיעור הרווח התפעולי בא מההוצאות ולא מהרווח הגולמי: שיעור ההוצאות ירד יותר משירד שיעור הרווח הגולמי, והרווח התפעולי עלה ב-20.2% ל-530.8 מיליון דולר. שיעורו הגיע ל-21.5% מהמכירות, מול 20.7%.
החברה מציגה את השיפור כ-90 נקודות בסיס. חישוב מהסכומים המדווחים נותן 85, וההפרש בין שני השיעורים המעוגלים בטבלה הוא 80 - ההבדל הוא עיגול.
מתחת לשורה התפעולית: הריבית נטו הייתה הכנסה של 0.4 מיליון דולר, מול הוצאה של 0.9 מיליון לפני שנה, ושיעור המס האפקטיבי עלה ל-24.4% מ-23.9% (החברה צופה שיעור שוטף של כ-24.6%). הרווח הנקי עלה ב-19.7% ל-401.6 מיליון דולר, 16.3% מהמכירות מול 15.7% לפני שנה.
מה אמרה ההנהלה בשיחה
הסעיף הזה נשען על תמלול אוטומטי של שיחת החברה עם האנליסטים (Benzinga), שאינו מקור ראשוני וכולל הסתייגות דיוק משלו. ההודעה עצמה אינה כוללת ציטוט של ההנהלה, תחזית מכירות או תחזית רווח.
המנכ"ל ג'ף ווטס אמר בשיחה: "המכירות צמחו ב-15.5%. הרווחים צמחו מהר יותר מהמכירות." לדבריו, הצמיחה הואצה והומרה לשיעור רווח תפעולי גבוה יותר, בזכות נתח שוק שנוסף אצל לקוחות מפתח וחוזים חדשים.
סמנכ"ל הכספים (Max Tunnicliff) פירט את הגורמים שפעלו על השיעור הגולמי: תמהיל לקוחות שגרע כ-50 נקודות בסיס ויחס מחיר-עלות שגרע כ-30, כשהיחס השתפר בכ-10 נקודות בסיס מהרבעון השני. כ-10 נקודות בסיס מהסעיפים הנוחים היו החזרי מכסים, שלדבריו לא צפויים לחזור באופן מהותי ברבעון הרביעי, ויתרת הסעיפים הנוחים הייתה השלמה של הנחות נפח מספקים.
החברה אינה נותנת תחזית רבעונית. המדידה החודשית היחידה שנמסרה היא של ספטמבר: צמיחת המכירות היומיות הייתה 14.4%, נמוכה מזו של יולי ואוגוסט. ההנהלה הגדירה זאת האטה ואמרה שאינה רואה שינוי ברכישת נתח השוק. לגבי הרבעון הרביעי, סמנכ"ל הכספים אמר שיחס מחיר-עלות לא אמור להתרחב, ושהתמהיל יהיה לחץ של 50 עד 60 נקודות בסיס על השיעור הגולמי לעומת אשתקד - אבל ההשוואה מול העיתוי השלילי של כ-50 נקודות בסיס ברבעון הרביעי של 2025 תקזז אותו, לדבריו.
מה הדוח אומר על התעשייה האמריקאית
Fastenal מוכרת לתעשייה ולבנייה, ולכן הדוח שלה נותן קריאה חלקית לביקוש שם. חלקית, כי מדובר בלקוחות של חברה אחת, וצמיחתה משלבת מחירים, נתח שוק וחוזים חדשים.
מה שבולט במספרים: הייצור הכבד צמח ב-20.2%, יתר הייצור ב-13.2% והבנייה הלא-למגורים ב-12.0%, בזמן שהמחירים הסבירו כ-240 נקודות בסיס בלבד מתוך 15.5%. מנגד, לקוחות ללא חוזה צמחו ב-7.8% - פחות ממחצית הקצב של לקוחות החוזה - וצמיחת ספטמבר האטה ל-14.4%. הדוח אינו מציג צמיחה אורגנית, ולכן יש גבול למה שאפשר להסיק ממנו על פעילות התעשייה עצמה.
ההון, הוצאות ההון והיעדים
התזרים מפעילות שוטפת עלה ב-9.0% ל-421.6 מיליון דולר, 105.0% מהרווח הנקי (115.3% לפני שנה). הוצאות ההון נטו היו 71.8 מיליון דולר, 2.9% מהמכירות, ולכן התזרים החופשי הוא כ-350 מיליון דולר - 87% מהרווח הנקי. לבעלי המניות הוחזרו 328.4 מיליון דולר, 81.8% מהרווח הנקי: 298.2 מיליון בדיבידנדים וכ-30 מיליון ברכישה עצמית. החוב הכולל עומד על 100.0 מיליון דולר, מול 195.0 מיליון בעמודת ההשוואה של הדוח, והמזומן על 211.9 מיליון.
בתחזיות: הוצאות ההון נטו ל-2026 נשארו בטווח של 310 עד 330 מיליון דולר (230.6 מיליון ב-2025). יעד ההתקנות המשוקלל של FASTBin ו-FASTVend הורד ל-27,000-29,000 יחידות (MEU), מ-28,000-30,000. ברבעון השלישי נחתמו 7,484 יחידות.
מול הציפיות, והמניה
הרווח למניה של 0.35 דולר היה גבוה בסנט מהצפי של 0.34 דולר (שישה אנליסטים בסיכום של AP/Zacks שמפרסמת Yahoo Finance; אותו מספר מופיע גם בסיכום של StockStory). בהכנסות יש סתירה בין שני סיכומי הקונצנזוס ש-Yahoo Finance מארחת: 2.49 מיליארד דולר בסיכום של AP/Zacks, ולפיו ההכנסות נמוכות מהצפי בכ-1.1%, ו-2.44 מיליארד בסיכום של StockStory, מספר שמצוטט גם ב-Benzinga, ב-MarketBeat וב-Investing.com, ולפיו הן גבוהות בכ-0.9%. כלומר, אם ההכנסות הכו את הצפי או החטיאו אותו - תלוי איזה קונצנזוס בוחרים.
הדיווחים בבוקר תיארו תגובה שונה מהסגירה. בטרום המסחר נרשמה חולשה של כ-3%, ובשעות הראשונות אחרי הפרסום דיווחו Yahoo Finance ו-Benzinga על ירידות של 3.1% ושל 4.18%. המניה התהפכה וננעלה ב-52.00 דולר, עלייה של 1.1% מהסגירה הקודמת (51.43 דולר), סמוך לשיא של 52 שבועות. מתחילת השנה עלתה המניה ב-29.6%, לפי נתוני Yahoo Finance.
הזווית שלי
דעה אישית של אילן אברמוב - לא ייעוץ ולא המלצה
מה שעניין אותי בדוח הזה הוא מאיפה הגיע הרווח. שיעור הרווח הגולמי ירד לעומת אשתקד ושיעור הרווח התפעולי עלה, כלומר כל השיפור בא מכך שההוצאות גדלו ב-9.4% בזמן שהמכירות גדלו ב-15.5%. זה מינוף תפעולי, והוא מחזיק כל עוד המכירות ממשיכות לגדול מהר יותר מההוצאות.
אפשר לקרוא את זה בשתי דרכים. האחת: צמיחה של 15.5% בהובלת הייצור הכבד ולקוחות החוזה, יחד עם שיפור בשיעור הרווח, מראים חברה שיודעת להפוך מכירות לרווח. השנייה: הרבעון נעזר בסעיפים נוחים בשיעור הגולמי, חלקם עיתוי והחזרי מכסים שלא אמורים לחזור, הצמיחה היומית האטה ל-14.4% בספטמבר ויעד ההתקנות הורד. אותם מספרים תומכים בשתי הקריאות, והמניה, שנסחרה בבוקר בירידה וננעלה בעלייה, לא הכריעה ביניהן.
מה שאעקוב אחריו ברבעון הבא: קצב המכירות היומיות אחרי ספטמבר, ושיעור הרווח הגולמי בלי העיתוי ובלי החזרי המכסים. שם יתברר כמה מהשיפור התפעולי נשאר.
(חשוב להדגיש: זו דעתי האישית בלבד, ואין באמור המלצה לפעולה כלשהי, ואין כאן תחזית למחיר של אף נייר.)
ייתכן שאילן אברמוב, הכותב, או מי מטעמו מחזיקים בחלק מניירות הערך או בקרנות הנזכרים בכתבה.
קראתם על חברה אחת. אותה שיטה עובדת על כל אחת.
מכתב אחד בשבוע על איך השוק באמת מחובר - ומיד בהרשמה, המפה של סקטור לבחירתכם: מי מספק למי, ואיפה החוליה הצרה. חינם, והסרה בלחיצה.
ורוצים ללמוד את זה כמו שצריך? ההכשרות בקמפוס - 232 שיעורים וקהילה.






